Strony

wtorek, 18 marca 2014

Niejednego głupca chroni jego urząd

Cyceron



To trochę nietypowo rozpoczynać adresem strony internetowej  na której zamieszczono wykaz miejscowości  woj. małopolskiego ubiegających się o środki  unijne. Nie typowo ale rozmyślnie, bo na tej stronie jest zamieszczona 
Lista projektów wybranych przez Zarząd Województwa Małopolskiego do dofinansowania w ramach konkursu nr 2/2013/7.2 dla Działania 7.2 Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ramach MRPO na lata 2007 – 2013
Oczy przecieram ze zdumienia, naszego miasta Piwnicznej –Zdrój  drogi czytelniku tutaj nie  znajdziesz. Miasta, miasteczka i gminy naszego regionu z różnymi projektami które sprowadzić można do wspólnego mianownika - ochrona środowiska naturalnego, tam są (jest tego kilka stron) a Piwnicznej nie ma. Powietrze i wody mamy kryształowe a i zieleni tyle że władza  może z nami  grać w „zielone“
Środowisko naturalne od którego zależy nasz  komfort życia,  nasze zdrowie i zdrowie  przyszłych pokoleń Piwniczan, kolokwialnie  zwąc…  sprawa życia i śmierci,    dla tej władzy , problem  mało istotny!  On  na terenie gminy nie istnieje.
Problemu  powietrza  nie można już zamieść pod  dywan, piwniczańskie powietrze w okresie od  póznej  jesieni aż do wczesnej wiosny   to smog“ koncentrat nowosądecko- krakowski“. Jak na  ironię !  Piwniczna   ma w nazwie  Zdrój .
 W Nowym Sączu i w Krakowie pochylono się  już nad tym tematem, przytaczając klasyka    coś „drgnęło“ Temat czystego powietrza podjęli radni tamtych miast.         W tym czasie w Piwnicznej uwagę władz przykuwa  inwestycja „Uatrakcyjnienie szlaku Eliaszówka i zagospodarowanie parku Węgielnik,  Skałki.“ Projekt o całkowitej wartości 2 494 399,00 zł. Wkład własny gminy to: 623 599,00. PLN                         

Za te pieniądze( tzn. ten własny wkład)  można by  zainwestować  w  dwie elektrownie wiatrowe na koronie Węgielnika. W ten prosty sposób Gmina miałaby darmowy prąd na oświetlenie ulic i budynków użyteczności publicznej nie wyłączając magistratu. Jest oczywistą sprawą że gdyby gmina złożyła wniosek o środki unijne na poprawę  i ochronę środowiska  naturalnego takie środki by otrzymała.               
Paleta możliwości niepomiernie by się poszerzyła. Sposobów na pozyskiwanie  energii odnawialnej  jest  kilka ,i kilka można by w  Piwnicznej  do jej specyfiki  adoptować!
Dlaczego więc  decydenci  nie poszli tą drogą? Trudno to pojąc jeszcze trudniej zrozumieć!  Można to tylko tłumaczyć faktem że firmy typu „Szwagier“ nie miałyby żadnych zleceń. Bowiem  technologia  postawienia elektrowni  wiatrowej to nie to samo co  „ożertkowanie”  okopów lub nawiezienie piasku na boisko piłki plażowej. Tak!

Na Węgielniku urządzono boisko do piłki plażowej (kto nie wierzy niechaj bieży)  Idiotyczne ławki kasetonowe  (koszyki druciane wypełnione kamieniem) wylęgarnia gadów takich jak jaszczurki ,zaskrońce i żmije. Takie „plenerowe terrarium „  Oczami wyobraźni jak(mawiał nasz były prezydent) widzę reakcje turystki która widzi u swoich stóp pełzającego gada. Albo obudowany kosz ( kasetonowy) na śmieci, pełny zasobnik wypełniony butelkami po sokach  z niedomkniętą klapą  to „paśnik” dla żmij i zaskrońców ! Moja rada,  to przed sezonem gmina winna się zabezpieczyć w serum  przeciwko jadowi żmijnemu! 

Ten kamień  w  postaci  ,tłucznia, płyt, figur, wypełniacza  dodatku do betonu   i  piasek  w czystej postaci  ten wiślany …… czy to  też z  tej samej stajni? Hurtowni?  Czy  ktoś  z kimkolwiek konsultował, stronę  estetyczną  całego projektu?                    
                      
Z mieszkańcami miasta z jej autorytetami z ekspertami?  Jakie historyczne uwarunkowania sprawiły ze okopy ( niechlubna spuścizna po   II Wojnie Światowej ) „zrewitalizowano „ na okopy z  I Wojny Światowej  czy świadomie tego dokonano ?
(Wycięto tam kilkanaście pięknych sosen, a w projekcie jest mowa tylko o przycięciu gałęzi......przypadek , niedopatrzenie?)

Nie trzeba zbytnio wysilać intelektu  należy tylko  powiązać fakty i wysnuć  wnioski. Tutaj chodzi nie o gospodarność ,interes gminy , estetykę miasta  nie!  Tutaj chodzi wyłącznie na przejęciu  kasy ze środków unijnych i  gminnych  przez firmy  typu „Firma Szwagier“. A że efektem  takiej  polityki jest dalsze   zadłużanie się   gminy  to ..... zmartwienie  tych co  przyjdą po  nas !  
Po nas….. choćby potop!      

Bezsens tych projektów jeszcze bardziej  uwydatnia się kiedy  postawimy  pytanie co  Piwniczna  otrzymała za te ( w końcu nie małe kwoty  25% w jednym, w  drugim 30% wkładów własnych) No właśnie co otrzymaliśmy?     Czasami  trzeba  rozstrzygnąć  czy estetyka jest ważniejsza czy interes społeczny  np: stawiamy wiatraki i mamy darmowe oświetlenie  budynków i ulic wówczas nie wszystkich  pod względem estetycznym może  to zadowolić.   Ale żeby  wydać  olbrzymie kwoty z gminnej  kasy  i jeszcze do tego  zrujnować  ład i  estetykę przestrzenną  (namacalnym tego przykładem  jest wygląd Parku Zdrojowego przed i po „rewitalizacji“ oraz dewastacja  Obłazu , Brzanówek i Węgielnika, a ujęcie  wody  pod Matka Boska) to „FINEZJA“ dewastacji ! Tak naprawdę  to nikt chyba nawet projektodawca nie wie jak ma wyglądać ujęcie źródła. Od grudnia ubiegłego roku już  trzeci raz jest przebudowywany frontal ujęcia. Kto za to płaci?

Rodzynkiem w cieście są schody segmentowe. Pod tymi rządami wszystko musi mieć przymiotnik , mamy więc: szachy plenerowe , schody segmentowe , górskie boisko plażowe  lub plażowe boisko pod obłokami  i dalej  bezdrzewne parki i alejki oraz bezwodne źródełko!  Piwniczna pod tymi rządami tak ma.

„De gustibus non est disputandum”
A na nasze:  Sprawy gustu nie podlegają debacie  ...tak ale jeśli na dziesięć osób swoje krytyczne stanowisko wyraża dziewięć  osób to można z całym spokojem mówić o BEZGUSCIU !

 Stare żydowskie powiedzenie mówi:
 Tanio sprzedać, drogo kupić i źle się ożenić …..każdy potrafi!        Święta prawda! 

Panowie Wy właśnie tak postępujecie.   
Czy Piwniczanie  sobie na to zasłużyli? 

Jedno jest pewne krasnoludki na Tych Panów nie głosowały  i nie krasnoludki  ich odwołają!
Projekty:          
Eliaszówka  - Węgielnik          
Wkład własny
623 599,00 
Basen na Radwanowie                               
1 700 053,78    
Rewitalizacja brzegów nad Popradem         
2 310 000,00
4 633 652, 78 PLN *
*To sa moje wyliczanki ta kwota może nie być dokładna  ale czwórka z przodu to sprawa pewna!

Ps.  Na koniec coś z repertuaru W. Młynarskiego  „Co by tu spieprzyć”     >> tyle jeszcze jest do spieprzenia  a  będzie więcej<< 
tamą mogą i winny być wybory!