Strony

niedziela, 23 lutego 2014

Odpowiedź nasuwa się sama ...

W odniesieniu do kolejnych wpisów odpowiedź nasuwa się sama.

Badając mechanizmy psychologii społecznej być może doszlibyśmy do tezy postawionej tak, że w myśl zasady „socjologia  poszukuje praw zjawisk zachodzących między ludźmi, zajmuje się badaniem struktur, czyli wzajemnego przyporządkowania sobie ludzi w zbiorowościach” lub według Platona - ojca socjologii w europejskim kręgu kulturowym – „Państwem powinni rządzić najmądrzejsi, a więc filozofowie, ponieważ jedynie oni posiadają prawdziwą wiedzę. Tylko oni potrafią odtworzyć w umyśle wizję idealnego państwa, do którego realizacji będą dążyć”. Idealne państwo a co za tym idzie idealne społeczeństwo powinno się według Platona dzielić na stan uczonych, stan strażników i stan żywicieli, gdzie powinny zachodzić pewne wyidealizowane  procesy przenikania i kolektywizmu jako dobrze pojętej współpracy.
W tym trójpodziale zadań społecznych jasno widać odbicie warstw społecznych epoki  średniowiecza, które funkcjonowało w oparciu o filozofię Platona, ujętą w naukach św. Pawła z Tarsu oraz jej odbicie we franciszkańskim nurcie myśli chrześcijańskiej.
Idąc dalej tym tropem argumentacji, możemy „spoglądać na ludzkie czynności, jak na fragmenty większych całości”  którymi są nieprzypadkowe grupy ludzi, powiązane siecią wzajemnych zależności. Spoglądając więc na grupę ludzi w postaci polskiego społeczeństwa zamkniętego w granicach między - najogólniej rzecz ujmując - Bałtykiem a Karpatami oraz jego diasporą rozsianą po całym świecie, nierzadko walczącą „za wolność Waszą i Naszą” możemy dojść do wniosku, że jedna cecha wybija się ponad podziałami i łączy wszystkich. To „umiłowanie ojczyzny” – patriotyzm, chociaż nie zawsze dobrze pojęty, biorąc „dobro” jako sankcję która wyznacza korzyści dla ogółu społeczeństwa a nie konkretnej jednostki.

Myślący


cyt. za: 
Jan Szczepański – "Elementarne pojęcia socjologii". 
Zygmunt Bauman – "Socjologia".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz